Ішемічна хвороба серця: діагностика та лікування | кардіологія

Ішемічна хвороба серця ишемическая болезнь сердца
Ішемічна хвороба серця
Ішемічна хвороба серця: діагностика та лікування

«Затримую кров». Так в перекладі з грецького звучить патологічний стан, який ми сьогодні знаємо, як ішемію. Практично вона може зустрічатися скрізь, де є кровоносні судини. Сьогодні поговоримо про ішемічну хворобу серця.

Що таке ішемічна хвороба серця і наскільки вона поширена серед людей?

Ішемічна хвороба серця (інакше ІХС) це гостра або хронічна патологія міокарда. При цьому відбувається зміна його будови і функцій в результаті абсолютного або відносного зменшення постачання міокарда артеріальною кров'ю.

У світі ішемічна хвороба серця найчастіше зустрічаюче захворювання з групи серцево-судинних. Трохи менше 30% від усіх звернень дорослих до лікувальних закладів країни з приводу серцево-судинної патології пов'язано з ІХС. Лише 40-50% хворих знають про наявність у себе цієї недуги і приймають відповідне лікування. У решти захворювання залишається не розпізнаним. Майже у половини пацієнтів з гострим коронарним синдромом інфаркт міокарда є першим проявом ішемічної хвороби серця.

Хронічна серцева недостатність (одна з форм ІХС) є у 7% жителів країни.

Ішемічна хвороба серця це хвороба літніх або цей діагноз буває і у молодих?

Зв'язок цього захворювання з віком є, причому як у чоловіків, так і у жінок. Наприклад, частота народження ІХС за віковими групами становить: 1-5% у жінок у віці 45-64 року, до 10-15% у віці 65-84 року. У чоловіків 2-5% в 45-64 роки, і 10-20% в 65-84 роки.

Разом з тим відзначається і «омолодження» цієї патології. Спостерігається інфаркт міокарда у молодих чоловіків вже в 26 років. Справедливості заради потрібно відзначити, що в таких випадках будуть і деякі з факторів ризику розвитку ІХС. На жаль, іноді першим і єдиним проявом ІХС може бути раптова серцева смерть. Ця патологія у молодому віці часто пов'язана зі спадковим порушенням іонного обміну в серцевому м'язі, а також з вродженими структурними захворюваннями серця.

Як не добігти до лікарняного ліжка?

Торкаючись питання, пов'язане з факторами ризику розвитку ІХС. Які це фактори?

Їх поділяють на так звані немодифіковані (незмінні) і які модифікуються (змінювані).

До перших належить чоловіча стать, вік, обтяженість сімейного анамнезу по серцево-судинної патології. На ці чинники ми, відповідно, вплинути не можемо.

До другої групи відноситься артеріальна гіпертензія, порушення ліпідного обміну (дисліпідемії), вуглеводного обміну (цукровий діабет, порушення толерантності до глюкози, глікемія натще), куріння, низький рівень фізичної активності (гіподинамія), ожиріння, особливості характеру харчування.

У кого частіше зустрічається ішемічна хвороба серця: у чоловіків або у жінок?

Для прикладу дані по стенокардії, як найбільш поширеною формою ІХС.

В середньому віці вона частіше зустрічається у жінок, а в старшому у чоловіків.

Основні ознаки ішемічної хвороби серця.

Найбільш характерним симптомом є загрудинний біль або дискомфорт пекучого (в грудях наче «пече»), давить, який стискає характеру. Як правило, є зв'язок з фізичним навантаженням, зі стресовими ситуаціями, або з конкретними діями: прийомом їжі, виходом на вулицю.

Також може бути задишка (у спокої або при русі), різноманітні порушення серцевого ритму (відчуття «перебоїв» і т.д.), набряки (переважно на нижніх кінцівках).

Неспецифічні симптоми загальна слабкість, стомлюваність, зниження переносимості фізичного навантаження.

Чим небезпечний цей діагноз?

Що відбувається з організмом пацієнта, хворого на ішемічну хворобу серця?

Ішемія міокарда розвивається тоді, коли йому не вистачає кисню. Причина недостатня доставка його по коронарних артеріях через їх змін, які можуть бути обмеженими і функціональними.

Органічне ураження артерій виникає через атеросклеротичного процесу, що призводить до звуження їх просвіту. Це причина 95% всіх випадків ІХС.

Функціональні зміни коронарних артерій викликаються їх спазмом, минущим скупченням тромбоцитів і внутрішньосудинним тромбозом.

При ІХС виділяють гострі минущі і хронічні патологічні стани.

Також іноді виділяють симптомну і безсимптомну фазу, окремо виділяють безбольову ішемію міокарда.

Наслідки ішемічної хвороби серця різноманітні. Вона є основною причиною захворюваності, тимчасової втрати працездатності, інвалідності і передчасної смертності. Показник смертності від серцево-судинних захворювань в нашій країні становить трохи менше 60%, з яких на частку ІХС припадає приблизно половина всіх випадків.

Як відрізнити серцевий біль і біль, пов'язану з міжреберної невралгією?

Такий біль - це сигнал і для лікаря, і для пацієнта. Хворіти в цій області можуть багато анатомічні утворення. Це і серце при ішемічній хворобі (стенокардії, інфаркті), і великі судини (при розшаровуванні аневризми аорти). Болі бувають при трахеїті, пневмонії, скупченні повітря в порожнині плеври (пневмоторакс) і її запалення, пухлинах легенів і органів середостіння, тромбоемболії легеневої артерії, медіастиніті, патології стравоходу (запалення, виразкова хвороба).

Перш за все необхідно звернутися до лікаря кардіолога за допомогою.

З яких причин розвивається ішемічна хвороба серця?

Головна причина атеросклероз коронарних артерій. Інші: спазм цих артерій, вроджені аномалії їх відходження, спадкові синдроми (Марфана, Елерса-Данло), запалення судин при системних патологіях. Тобто принциповий момент зниження кровопостачання міокарда.

Провокуючими факторами є виражене фізичне навантаження, стресові/емоційні ситуації.


Як проводиться діагностика ішемічної хвороби серця?


З лабораторних методів призначається загальний аналіз крові і сечі, ліпідний спектр, глюкоза, кліренс креатиніну. Якщо патологія гостра показники пошкодження міокарда.

З інструментальних методів обов'язково виконується електрокардіографія, більш переважно холтерівське моніторування (при підозрі на аритмію або її наявності, при безбольової ішемії); ехокардіографія; ультразвукове дуплексне сканування брахіоцефальних артерій; рентгенографія органів грудної клітини; так звані «навантажувальні тести» велоергометрія, тредміл-тест.

«Золотий стандарт» візуалізації ІХС інвазивна селективна коронарографія.

Додатково може застосовуватися перфузійні сцинтиграфія міокарда, мультиспіральна комп'ютерна томографія з оцінкою коронарного кальцію, або кальцій-скоринг.

Ішемічна хвороба серця - лікування

Сучасна медицина має у своєму розпорядженні ефективними методами лікування ішемічної хвороби серця. Це захворювання чи можливо вилікувати повністю?

Дієві методи терапії існують. На сьогоднішній день можна ефективно контролювати перебіг захворювання, стабілізувати його, уповільнювати прогресування, мінімізувати ризик розвитку ускладнень. Метою лікування є зменшення або усунення проявів і поліпшення прогнозу. Терапія тривала.

На повсякденне життя пацієнта, хворого на ішемічну хворобу серця, накладаються обмеження. З таким діагнозом багато що залежить від різних чинників, наприклад від того, гострий це процес або хронічний, стабільний чи ні, наскільки він компенсований (наявність серцевої недостатності). Що то можна, що не можна робити хворим з ішемічною хворобою.


Ішемічна хвороба серця фізичне навантаження нагрузки
Фізична активність при ішемічній хворобі серця
В цілому при ішемічній хворобі серця позитивно впливає на її перебіг регулярна фізична активність: зокрема, це знижує смертність від ІХС. Особливо корисні так звані аеробні вправи (наприклад прогулянки на свіжому повітрі) зрозуміло після оцінки їх переносимості та пов'язаних з цим ризиків. Зазвичай вони включаються в програми кардіореабілітаціі.

Фізична активність при ішемічній хворобі серця

Хворим ІХС доцільно проходити щорічну вакцинацію проти грипу.

Стабільний перебіг хвороби, за умови дотримання рекомендацій лікаря, строгих обмежень в звичний режим життя пацієнта не вносить.

Чи можна при ішемічній хворобі серця літати на літаку?

У певних ситуаціях так, проте це питання вирішується лікарем в індивідуальному порядку. Якщо пацієнту переліт дозволений, то необхідно мати при собі лікарські препарати, в тому числі для надання першої допомоги при цьому захворюванні. 

Для того, щоб без проблем пронести лікарські засоби на борт літака, бажано взяти з собою документ, що містить інформацію про діагноз та необхідних лікарських препаратах.


Профілактика ішемічної хвороби серця.


Що людині необхідно зробити для того, щоб це захворювання обійшло його стороною?

В першу чергу впливати на модифіковані фактори ризику. Слід припинити курити. Контролювати вагу і дотримуватися рекомендацій з харчування. При наявності цукрового діабету прагнути до досягнення цільових цифр глюкози (необхідно постійна взаємодія з лікарем-ендокринологом і його контроль). Забезпечити достатній і співрозмірний стану рівень фізичних навантажень, в тому числі на свіжому повітрі. Контролювати артеріальний тиск, прагнути до досягнення цільових його показників (дотримуватися всіх рекомендацій лікаря по медикаментозному і не медикаментозному лікуванню, вести щоденник артеріального тиску). Коригувати порушення ліпідного обміну (за допомогою дієти і відповідних препаратів).

Інформаційний портал Куяльник Інфо

Мітки інфо: симптоми ішемічної хвороби серця, ішемічна хвороба серця наслідки, фактори ризику розвитку ІХС, діагностика ішемічної хвороби серця, ознаки ішемічної хвороби серця, хронічна ішемічна хвороба серця.

Коментарі