Мертве море України - Куяльник м. Одеса

Мертве море - солоний лиман Куяльник м. Одеса

Мертве море України мертвое море Украина
Передісторія: спершу, давним-давно протікала звичайна, повноводна ріка Великий Куяльник яка впадала в Чорне море. Річка з часом пересохла і відокремилася від моря наносом з піску, а перед гирлом утворився знаменитий лікувальними властивостями лиман Куяльник - мертве море України.

За однією з версій походження солоності лиману йдеться про зворотне з'єднання Чорного моря з колишньої річкою Великий Куяльник, що є першоджерелом "мертвого моря". В результаті чого, морська вода заливалася штормами назад через піщаний насип (названу Пересип) в гирлі річки. В такий спосіб морська сіль потрапляла в прісну воду, ущільнювалася після випаровування води під сонцем і випалюючи всю екосистему зробила водойму мертвою.

І скільки ж таких штормів і якої сили повинні закинути розчинену сіль з Чорного моря у Великий Куяльник ?!

У давнину річка Великий Куяльник славилася різною рибою, а час створення "мертвого моря" Куяльник не тривав мільйони років. Виникає просте запитання, чому лише за кілька кілометрів від "мертвого" моря, Хаджибейський лиман не став таким же солоним як Куяльник? Так, є фактор втручання людини в промисел природи. Хаджибейський лиман заповнюють відфільтрованими стічними водами, які і не дають йому обміліти. Проте, так було не завжди, а Хаджибей завжди був і залишається прісним з великою різноманітністю іхтіофауни.

Можна тільки припустити інший хід подій в історії "мертвого моря" Куяльник. Будь-яка річка розмиває непостійну породу до тих пір, поки залишається сильним потік її води. Швидше за все на шляху русла прісноводної річки, перед гирлом зустрівся соляний пласт або купол. Розмиваючи сильним потоком води сіль з пласта не одне століття виносилася в Чорне море. Як тільки тиск води ослаб (річка пересихає), течією замулило гирло і відрізало від моря пересип. Так сіль почала розчинятися в замкнених водах вже сформованого тоді лиману Куяльник.

Під час відмирання водоростей і організмів останки концентруються на дні з сольового пласта. Ропа не пропускає кисень для повного розкладання мікроорганізмами і консервує їх в такому стані пертворючи на мул. Так створюється унікальне родовище лікувальної грязі за складом і лікувальним впливом на організм людини. Мул який перевершує багно Мертвого моря в Ізраїлі.
 

Зсув на березі оползень на берегу

Побічно, цю теорію міг би підтвердити великий зсув на правому березі "мертвого моря" який стався в 2004 році. Так як причини провалля ґрунту на узбережжі з одночасним спученням дна водойми ніхто не встановив, є припущення, що виною всьому став розчинений пласт солі під землею. Пагорб з глини над розмокшою сіллю в надрах видавив по типу сполучених судин дно лиману, утворивши хвилеподібні диби мулу і піску.

Прямим свідченням про поклади солі в акваторії мертвого моря були чумаки, які добували її в великих обсягах. За час соляних промислів видобуто 1,5 млн. тонн солі, і не в рудниках або шахтах, а на поверхні. Сама ж назва мертвого моря - Куяльником, залишається таємницею і приводом для різних гіпотез.

Легенда про створення Куяльника

Коли Бог створював на цій землі рай, по завершенні роботи пустив річку для зрошення чудового саду. Від щастя і розчулення над прекрасним Творець розплакався, настільки добре у нього все вийшло. Сльози Бога впали у води річки Куяльник і вона тоді стала назавжди солоної. Навіть після цього Творець не засмутився. Його сльози зробили мертве море цілющим, що дає сили для народження нового життя у безплідних жінок. Багато води утекло з тих пір, райський сад незабаром засох і на його місці гуляє вітер козацьких степів.

Червоне море - солоний лиман Куяльник

Сіль випадає в кристали рожевий колір води
Влітку природа змінює куяльницькі пейзажі до невпізнання. Білі соляні стовпи і цілі соляні простирадла вкривають великі ділянки пересохлої водойми. Пейзажі нагадують більше мертву планету, коли життя на Землі ще тільки-тільки зароджувалось. Білі корони опускаються до кромки води та стирчать на стовпах, що збереглися від колишніх містків. Сіль навіть у воді випадає кристалами білого піску. Їй просто немає в чому розчинитися, не вистачає води і по березі вистилається «подушка» з мокрої солоної каші.

Щороку в кінці літа, з початку осені, вода в лимані Куяльник приймає вигадливий рожевий колір. Тоді людей спостерігаючих за триваючим дивом, бентежить і виникає підозра, що з лиманом, може щось недобре. А що ж говорить на цю тему наука ?!

Водорості до кінця літнього сезону починають активно розмножуватися, тим не менш, водорості від природи зеленого кольору. Середа в якій відбувається зростання незвичайних водоростей, плюс мікроорганізми змінюють хлоропласти, і змінюють колір водорості. 


Солонець трав'янистий рослина растение солеросБета-каротин, який виробляють водорості і бактерії, надають червоний колір і морквині і воді в лимані. Червоний Куяльник ще більш корисний для здоров'я ніж зазвичай. У почервонілому лимані до того ж через пересихання підвищується мінералізація води. Всі ці якості рожевої води в сукупності благотворно впливають на організм людини.

Таку воду боятися не варто, а краще скористатися слушною нагодою і скупатися. Пізніше, коли пройдуть дощі, а взимку засипає снігом схили лиману, вода приймає свій звичайний колір.

У той же час солонець трав'янистий забарвлює берег лиману в бордовий колір. Рослина виживає на солончаку і не зможе прожити без солі в звичайному грунті. Причини почервоніння ті ж - бета-каротин, що виробляється рослиною. Солонець можна вживати в їжу, так французи додають його в деякі салати.

Червоний пейзаж на берегах, мертве від природи море, рожева вода Куяльника, дивовижна історія і могутня енергетика заворожують, притягують людей до нього багато тисячоліть. Адже саме в околицях Куяльника були виявлені стародавні поселення греків і кургани скіфів.

Мертве море з висоти пташиного польоту

Стара грязелікарня на "мертвому морі" - огляд з квадрокоптера. В огляді добре видно з ліва на право, лиман Куяльник, Чорне море і Хаджибейський лиман, все практично поруч на відстані "витягнутої" руки, а як сильно відрізняє ці водойми тваринний світ і склад води.

Приїхати на грязьовий лиман можна для лікування суглобів, спини і шкірних захворювань. Перший лікувальний заклад відкрився в 1834 р, а вже до 1976 р побудували перший сучасний корпус, в 1981 2-й корпус який працює до цих пір.

Сіль мертвого моря Куяльник, якщо потрапить в ранки, починає відчутно припікати, тим самим надаючи бактерицидні властивості. Благодійно впливає на шкіру в цілому, омолоджуючи, піднімає тонус. Сіль - основа будь-якого мертвого моря світу.
Ласкаво просимо на мертве море в Україні - лиман Куяльник.

Куяльник Інфо Одеса

Мітки Інфо: мертве море, лікувальна грязь, dead sea of ​​Ukraine, Україна, червона вода, рожевий колір води, сіль, як зароджувався Куяльник, походження Куяльника, як утворився лиман, енергетичні місця України, подорож, де лікувати суглоби і хребет, доісторична Одеса.

Коментарі

Опублікувати коментар