Історія Одеси – 600 років

Відкрита історія – Одесі 600 років

Історія Одеса
Хаджибей – стара назва міста

Історія Одеси має писатися по при все об’єктивно. Перша згадка про Хаджибей датується 600 років тому назад. Сам Дерібас доповідав, що він “взяв” місто Хаджибей, називаючи містом, а не фортецею. Також дружина Дерібаса привітала його зі взяттям “города Хаджибей”, а не “крепости”. Замовчується, що Хаджибей згадується 600 років тому. Також замовчується, що у 1794 році, коли була звитяга, вона сприймалася і засвідчена в документах, це як зазначено — взяття міста.

В місті Хаджибей був порт

Правда про заснування Одеси, насправді це був важливий Турецький порт до того, а раніше це був Литовський, Подільський порт Кучубей, тобто Хаджибей. При Катерині II місто було в занепаді і тільки з 1800 року почався розвиток Одесі. Якщо казати про початок розвитку міста, по справжньому, це відбулося коли експорт українського зерна почався.

Катерина не будувала Одесу

Одеса історія
Одеса має велику історію народжену турками, козаками і просто видатними українцями, починаючи з назви Гаджибей. Політику на балтійському морі спровокували турки. Відомо, що обидві війни, так звані перша і друга в часи Катерини почали самі турки. Тоді були завойовані фортеці в місті Хаджибей не Катериною зауважте, а козаками і солдатами. Якщо розглянути так званий указ Катерини II, указ існує від 27 травня 1794 р в якому йдеться не про заснування Одесі, а йдеться про: “Строительство в городе Гаджибее гавани Купно, купеческой пристанью”.

Катерина лише дозволила митний контроль

Фейк історія Одеси
Тобто в указі мова йде про заснування порту і гавані. Немає навіть натяку про будівництво міста, а до речі у турків тут вже був порт. Важливістю цього указу є діяльність Дерібаса. До речі назва цього указу в повному зібранні законів Російської імперії не про заснування, його офіційна назва указу Зубову “Про відкриття входу в Хаджибеївську гавань для іноземних кораблів”. Катерина просто дозволила тут зробити митницю і не більше. До того тут був військовий порт, нікого не пускали, не пускали іноземців і Дерібас таки добився щоб пускали.

Перейменувння Хаджибея в Одесу

Перейменування Хаджибея було в робочому порядку, в січні 1795 році. В указі про створення Вознесенської губернії, була така фраза “Одесса татарами Хаджибей именнованный”. Це вважається перша згадка що перейменували Хаджибей на Одесу. В тому же указі за списком перейменували Овідіополь на Аджедере. Хто перейменовував міста, звичайно це не цариця, їй було не до того, вона була вже не молода і до того часу нічого не перейменовувала.

Автор перейменування Одеси в 1795 р

Автор перейменування міста був сподвижник, друг Йосипа Дерібаса, українець Адріан Мойсейович Грибовський родом з Лубен Полтавської. Він бувши статс-секретарем цариці, він писав всі укази і саме він придумав таку цікаву назву — Одеса. Указ про перейменування міст він писав 27 травня 1795 року. Коли Одеса вже піднялась (економічно) в 20-і роки, він писав у своєму щоденнику, помираючи від бідності в Москві “це я автор перейменування, це я писав указ”.

Як знищили 600-річну історію Одеси

Як до революції з’явилася підступна ідея знищити пам’ять про 600 річну історію, що Одесі 200 років, як Скальковський вигадав цю дату, як ця дата співпала з коронацією Миколи I чинного імператора і всі навколо знали, що це не правда. Але тодішні історики побоялися виступити проти влади, боялися зробити зауваження владі. Вони не тікали, але писали тишком-нишком який був великий Кочубей, який був великий штурм… Вперше дослідив шахрайство з історії і довів науково історик Олександр Болдирєв, видавши книгу “Одесі 600”. Він поставив питання про необхідність офіційно розширити на 381 рік дату заснування Одеси.

Як нищили історію міста Ізмаїл

Саме такі зміни вже визнали і офіційно затвердили деякі міста. До недавнього часу Ізмаїл вважав дату свого заснування 1812 рік. І вважав засновником Ізмаїла росіянина Тучкова, це якийсь анекдот був, бо Суворов штурмував Ізмаїл 1790 року. Виходило, що він штурмував його за 22 роки до його заснування. Тучков багато зробив для Ізмаїла, але це різні речі, заснував і був градоначальником. Зараз офіційно Ізмаїл визнав і переніс дату заснування від першої згадки турецької фортеці “Ізмаїл”.

Доведено Одесі 600 років

Нещодавно Запоріжжя перенесло дату свого заснування в давньоруські часи до X століття. З давньоруських часів відомо про острів хортиця. До речі “руських” в цьому контексті не визначає російських “покривал” для московитів назвою, тобто назва руських йде від Київської Русі — сучасної України. Також необхідно визнати що Одесі не 200 а більше, принаймні 600 років. Цілком можливо історики з часом знайдуть нові знахідки і буде можливість довести, що Одесі 2500 років. Поки доведено принаймні 600 і це буде скоро затверджено офіційно.

Знищення історичної пам’яті Криму

Імперія нищила всі попередні назви в усіх загарбаних містах, турецькі, татарські. Нищились навіть античні пам’ятки особливу в Криму, щоб довести всьому світові, що до приходу російської влади на ці терени, нічого не було тут. Що був в тих містах голий степ. Як можна побачити з опису російських провладних істориків і в царські часи, і в радянські часи, і на сьогоднішній час ця тенденція продовжується.

Древнє античне поселення знайдене на Приморському бульварі

Одеса антична історія
Античне поселення V-III ст. до н. е.
Частини фундаментів житлових споруд, господарчі та ритуальні ями з кам’яними жертовниками, штоком якоря, амфори та стародавній грецький посуд.

Мапа від Хаджибея до Аджедере

Досить пригадати цікаву мапу, яку порівняли наші історики, зокрема Анатолій Бойко із Запоріжжя в московському архіві, який привозив її в Одесу. Склав цю мапу російський розвідник, офіцер російської армії, який був засланий сюди перед другою російсько-турецькою війною, він склав план місцевості від Гаджибея до Аджедера, тобто від Одеси до Овідіополя і вся ця територія розбита на квадрати, на прямокутники, поділена була так, там де вирощувались сади, де були виноградники, де були поля, де були пасовиська.

Історія Одеси – Ханська Україна

Ми помилково вважаємо що тут жили турки, але тут ще жило християнське населення, так звана Ханська Україна, багато молдован, багато українців, багато старообрядців. А коли згадували старі часи Аджедере, всі казали що найкраще вино було тут, тобто під татарською, турецькою владою. Аджедере був центр виноробства, зараз Овідіополь теж центр виноробства.

1766 р  центр міста Хаджибей — Приморський бульвар

Одеська історія
Коли згадати розвідник Ісленьєва від 1766 року, він склав “план города, турецкого новостроенного города Гаджибей” і центр цього міста був Приморський бульвар. Будинок Паши і мечеть і все інше було близько до Думської площі, як то кажуть святе місце порожнім не буває, ця скеля Приморського бульвару має античні поселення 2500 років тому. Литовський Кочубей і його фортеця стара, яку Ісленьєв також указав в плані, там були вже руїни, це Приморський бульвар. Потім турецький Хаджибей, це Приморський бульвар.

Розкопки та реконструкція Одеського археологічного музею

Одеська затока була відома давнім морякам та мандрівникам ще з часів Геродота.
Про існування поселень на її узбережжі згадували відомі вчені античної епохі – Пліній, Страбон, Птолемей, Арріан, що вказували на існування тут порту Одессос, гавані Істриан та гавані Ісіаков.

Першім поселенням Одеси 2500 років

Цікаво коли прийшла російська влада була ідея перенести центр міста, фортецю зробили в парку Шевченко, а центром мав стати напевно головний бульвар, це Олександрівський проспект. Але ж все одно, центр повернувся на Приморський бульвар, можна сказати, що це незмінний центр Одеси протягом 2500 років. Ось саме скеля Приморського бульвару, там і античні поселення ісіяков або істріан, там литовці, потім там турки і потім там вже Одеса, і зараз там центр. Цікава спадковість, насправді вражає що все це було, нічого нового немає. І виноробство в Овідіопольському районі, і Приморський бульвар як центр міста.

Навколо Одеси селилися українці

Навколо Одеси селилися українське і молдавське населення, наприклад знаменита Молдаванка при Хаджибеї, це околиця своєрідна. Це і хутори Нерубайське й Усатове, які суть козацькі і засновані козаками, які також увійшли в межу Одеси. Це Крива і Холдна балки, тобто навколо Хаджибея селились українська людність, ця значна територія від Дністра до Південного Буга, а то і до Дніпра називалась — Ханська Україна. Причому не десять, не двадцять років, сюди тікало населення з правобережної України, з Поділля, з Волині від панщини.

Українці брали землю в аренду у татар

Чому сюди тікали, бо татарам не було потрібно так багато землі, вже XVIII століття і татари не могли ні на кого нападати, тому вони цю землю здавали під 10 частину врожаю. Пізніше це називалося десятинщики. Люди які втікали від кріпацтва, від панів де працювати було потрібно безкоштовно, а тут можна працювати на себе та пана, на татарина і віддавати йому десяту частину врожаю. В сучасному бізнесі це назвали б скоріше “вдача”.

Як виникали міста – Балта, Ананьев, Подолськ

І так тоді виникли ці міста, відомо, що це міста, села — Балта, Ананьев, Криве Озеро, Голти (частина Первомайська), Окни, Бирза (Подолськ) і багато інших. Вони засновані були ще в середині XVIII століття, засновані зовсім не татарами. Це землероби були, це українці, молдавани, старообрядці, там меж іншим жили і євреї, і вірмени, і так звана Ханська Україна або Татарська Волощина і вони виробляли зерно. А зерно це експортували через Хаджибей і Аджедере. В принципі вже були порти і діяла ця торгівля.

Хто будував місто Хаджибей

Хто будував Хаджибей для турків і ремонтував? А волохи, молдовани, так як і зараз. Татари не вміли будувати. Спеціально згадували Молдованку, на справді той самий Ісленьєв показав будівлі для волохів, для молдован в Хаджибеї 1766 рік, вони по Карантинній балці, волохи які будують фортецю.

В старовинні часи Одеса була Ханською Україною

Коли історія буде об’єктивною, тоді вона буде приємною і вигідною для всіх, і для українців які тут згадувались, і для росіян, і для турків, і для молдован, і для литовців звичайно, і для поляків. Тому що безперечно в історичних пам’ятках Польщі можна знайти багато згадок про ці міста і для себе ми відкриємо багато цікавого, коли побачимо, що нині вперто хтось намагається назвати помилково Новоросією, коли тоді це називалось Подільськими землями, Південне Поділля. Тут і відкривається чому Поділля, тому що це низовина, низов’я річок, що впадають в Чорне море.

Історична правда ніколи нікого не образить, влада повинна її поважати.

Микола Коваль громадський активіст
Анатолій Мисечко кандидат історичних наук
Тарас Гончарук доктор історичних наук

Тег: Справжня історія Одеси. Возраст Одессы 600 лет. История Одессы. Украина – история земель. История Хаджибея.

И таки да, теперь-то все знают, сколько лет Одессе и ее старое название!

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Відгуки лікування в санаторії ім. Пирогова, Куяльник

Санаторий Куяльник | Стоимость лечения в Одессе 2020

Ціна курсівки в санаторій Куяльник

Веб-камера біля Дюка – Приморський бульвар Одеса прямий етер

Веб камера Привокзальна площа – Одеса Залізничний вокзал

Веб камера Одеса в прямому етері – прямі трансляції Odesa online

Чим відрізняється грип від коронавіруса - ВООЗ