Підводне витягування хребта
Нам вже більше 180 років!Одним з ефективних засобів відновного лікування остеохондрозу хребта з неврологічним синдромом є підводне витягування хребта.
Методика витягування хребта
Розрізняють «суху» тракцию і витягування у водному середовищі; горизонтальне, вертикальне і по похилій площині; шийні і поперекові тракції.В Санаторії Куяльник успішно застосовують підводне витягування хребта в басейні з лікувальною водою - ропа.
В основі механізму дії методу підводного витягування хребта лежить роздратування рецепторного апарату шкіри. Роздратування пропріорецепторов м'язів і зв'язкового апарату міжхребцевих суглобів на рівні навантаження механічного зусилля у напрямку розтягування ураженого сегмента хребта. Це призводить до посилення активності синаптичної ланки рухового аналізатора. До поліпшення інтегральної функції мозку з подальшою інтенсифікацією трофічних і обмінних процесів. Процедура закінчується зменшенням набряку, зникненням больового синдрому. Результуючим підвищенням сили м'язів і розширенням активної рухливості в суглобах.
Сприятлива ефективність вертикального витягування хребта у воді пояснюється - зміною гравітаційних впливів в зоні його застосування, а також релаксуючим м'язовим ефектом за рахунок температурного чинника теплої води. Цей метод підводного витягування хребта називається методом антигравітаційної рефлекторної терапії.
Підводне витягування хребта - один з найпоширеніших методів витягнення, застосовуваних на курортах, особливо на курортах, де використовують лікувальну грязь.
Підводне витягування хребта
Методичні рекомендації по цій темі підготовлені лікарями санаторію Пирогова "Куяльник" вперше в Україні і призначені для фахівців курортологів, фізіотерапевтів, невропатологів.Устаткування для підводного витягування хребта (на прикладі санаторію Пирогова "Куяльник") складається з:
Басейн (Н басейну 2250 см, S дна басейну 10,08 м2, повна S басейну 46,52 м2), облицьований кахлею.
Апарат для підводного витягування хребта в басейні складається з наступних чотирьох основних вузлів:
- Каталка.
- Рухомий стіл.
- Поворотна рама.
- Підйомний пристрій.
- Фіксуючий корсет, пасок і пристосування для кріплення вантажів.
- Важки в 1 і 2 кг.
Загальна довжина установки (поворотна рама - каталка з рухомим столом в зістикованому стані) дорівнює 4600 см. Всі металеві деталі, що занурюються під воду, виконані з нержавіючої сталі. Підйомний пристрій поворотної рами складається з кронштейна, виконаного з швелера-100 і змонтованих на ньому блоків з ручною лебідкою. Поворотну раму з рухомим столом і зафіксованим пацієнтом опускають у вертикальне положення за допомогою підйомного пристрою.
Вода в басейні - проточна. Протягом робочого дня не менше ніж 1-2 рази її змінюють повністю. При проведенні підводного вертикального витягнення в санаторії Пирогова "Куяльник" використовується ропа - солона вода лиману Куяльник.
Показання до підводного витягнення хребта
Рефлекторні і корінцеві синдроми шийного остеохондрозу.Рефлекторні і корінцеві синдроми поперекового остеохондрозу.
Попереково-крижовий корінцеві синдроми неспонділогенной етіології з м'язово-тонічними, вегетативно-судинними і нейродистрофічними проявами.
Протипоказання до підводного витягнення хребта
- Церебральні синдроми остеохондрозу, обумовлені вторинною судинною мозковою недостатністю (Вертебробазилярна симптоми).
- Судинні корінцево-спинальні синдроми при ураженні поперекового відділів хребта.
- Спинальні синдроми остеохондрозу.
- Все спондилогенні неврологічні синдроми при прогресуючому перебігу захворювання, різко вираженому больовому синдромі.
- Загальні протипоказання для бальнеологічного лікування (серцево-судинна патологія, інфекційно-грибкові захворювання шкіри).
- Все неспонділогенние захворювання спинного мозку та його оболонок.
- Судинні захворювання головного та спинного мозку.
- Дегенеративно-дистрофічні захворювання.
- Демієлінізуючі захворювання і пухлини центральної нервової системи.
- Всі неврологічні синдроми, обумовлені нестабільністю хребців, спондилолистезом, аномаліями і ін. (Остеопороз, гормональна спонділопатія, зміщення хребців).
- Наявність повного «блоку» сегментів хребта.
- Погана переносимість тракції, що перешкоджає витягнення.
Методика підводного витягування поперекового відділу хребта
Хворий закріплюється фіксуючим корсетом до рухомого столу витягнення. На нього надівається пасок і пристосування для кріплення вантажів. Поворотну раму з рухомим столом і зафіксованим пацієнтом поступово опускають у вертикальне положення за допомогою підйомного пристрою. Протягом 5-7 хв хворий перебуває в басейні при температурі води 32-35 ° С для м'язової релаксації. Перші дві процедури проводять без вантажів. Перша тривалістю не більше 5-6 хв, витягування проводиться за рахунок тяжкості власного тіла. Потім, при гарній переносимості витягнення, з кожною наступною процедурою збільшують силу тяги на 1-2 кг і експозицію на 1 хв.
Інтенсивність навантаження доводять у жінок від 0 до 8-10 кг. У чоловіків до 15-18 кг при експозиції 10-12 хв. Потім (в середині курсу лікування) силу тяги і експозицію поступово знижують до вихідної величини (на курс лікування 10-12 процедур через день).
Величина вантажу при цьому визначається розвитком м'язової системи і самопочуттям пацієнта як під час процедури, так і в наступне за закінченням процедури спостереження. Якщо протягом доби у хворого з'явиться відчуття втоми і слабкості м'язів наступна процедура витягнення проводиться зі зменшеним вантажем. Підвішування вантажу здійснюють таким чином, щоб напрямок тяги і маса вантажу сприяли відновленню статікодінаміческіх особливостей хребта:
- при кіфозі доцільно фіксувати масу вантажу до бічних поверхонь паска, переважно з вентральним розташуванням;
- порушення при Гіперлордозі - до бічних поверхонь паска, переважно з дорсальним розташуванням;
- із захворюванням при сколіозі - на сторону, протилежну викривленню.
Тривалість процедури
Тривалість процедури поступово збільшують з 5-6 хв до 8-10 хв у жінок, і до 10-12 хв у чоловіків. Після тракції вантажі знімають, а пацієнт продовжує перебувати у воді до 10-15 хв, в залежності від застосовуваної сили тяги. Підйом пацієнта з басейну здійснюють плавно, протягом 1-ої хвилини кут підйому становить - 60 °, 2-ої хвилини - 45 °, 3-ої хвилини - 30 °, 4-ої хвилини - до горизонтального положення. Після процедури пацієнт повинен протягом 1 години полежати в горизонтальному положенні на жорсткій кушетці. Потім, попереково-крижовий відділ хребта фіксується м'яким корсетом або паском штангіста і пацієнт продовжує відпочинок у себе в кімнаті ще 1-1,5 години.
Принцип лікування в санаторії Пирогова "Куяльник" з використанням підводного витягування хребта
Оскільки підводне витяжіння в басейні, що включає вплив тракції і бальнеологічного фактора є розслаблюючою процедурою, перед ним проводиться інтенсивне фізіофункціонапьне навантаження з використанням стимуляції м'язів, ЛФК, механотерапії, спрямованим на підвищення тонусу і сили м'язів ураженого відділу хребта, що підлягає тракції. Проміжок часу між процедурами повинен бути мінімальним.
У разі, якщо підводне витягування хребта проводиться через день, то на наступний день можливе призначення іншого виду базисної терапії - мулові аплікації, лікувальні ванни та інші лікувальні процедури Санаторію Куяльник.
Медичний інформаційний портал: офіційний сайт санаторію Пирогова - Куяльник Інфо
Коментарі
Опублікувати коментар