Підводне витягування хребта - сайт санаторію "Пирогова"

Витягування хребта подводное вытяжение

Підводне витягування хребта

Нам вже більше 180 років!
Одним з ефективних засобів відновного лікування остеохондрозу хребта з неврологічним синдромом є підводне витягування хребта.

Методика витягування хребта

Розрізняють «суху» тракцию і витягування у водному середовищі; горизонтальне, вертикальне і по похилій площині; шийні і поперекові тракції.

В Санаторії Куяльник успішно застосовують підводне витягування хребта в басейні з лікувальною водою - ропа.

В основі механізму дії методу підводного витягування хребта лежить роздратування рецепторного апарату шкіри. Роздратування пропріорецепторов м'язів і зв'язкового апарату міжхребцевих суглобів на рівні навантаження механічного зусилля у напрямку розтягування ураженого сегмента хребта. Це призводить до посилення активності синаптичної ланки рухового аналізатора. До поліпшення інтегральної функції мозку з подальшою інтенсифікацією трофічних і обмінних процесів. Процедура закінчується зменшенням набряку, зникненням больового синдрому. Результуючим підвищенням сили м'язів і розширенням активної рухливості в суглобах.

Сприятлива ефективність вертикального витягування хребта у воді пояснюється - зміною гравітаційних впливів в зоні його застосування, а також релаксуючим м'язовим ефектом за рахунок температурного чинника теплої води. Цей метод підводного витягування хребта називається методом антигравітаційної рефлекторної терапії.

Підводне витягування хребта - один з найпоширеніших методів витягнення, застосовуваних на курортах, особливо на курортах, де використовують лікувальну грязь.

Підводне витягування хребта

Підводне витягування хребта вытяжение позвоночника
Методичні рекомендації по цій темі підготовлені лікарями санаторію Пирогова "Куяльник" вперше в Україні і призначені для фахівців курортологів, фізіотерапевтів, невропатологів.

Устаткування для підводного витягування хребта (на прикладі санаторію Пирогова "Куяльник") складається з:
 

Басейн (Н басейну 2250 см, S дна басейну 10,08 м2, повна S басейну 46,52 м2), облицьований кахлею.

    Апарат для підводного витягування хребта в басейні складається з наступних чотирьох основних вузлів:

 •     Каталка.
 •     Рухомий стіл.
 •     Поворотна рама.
 •     Підйомний пристрій.
 •     Фіксуючий корсет, пасок і пристосування для кріплення вантажів.
 •     Важки в 1 і 2 кг.

Загальна довжина установки (поворотна рама - каталка з рухомим столом в зістикованому стані) дорівнює 4600 см. Всі металеві деталі, що занурюються під воду, виконані з нержавіючої сталі. Підйомний пристрій поворотної рами складається з кронштейна, виконаного з швелера-100 і змонтованих на ньому блоків з ручною лебідкою. Поворотну раму з рухомим столом і зафіксованим пацієнтом опускають у вертикальне положення за допомогою підйомного пристрою.

Вода в басейні - проточна. Протягом робочого дня не менше ніж 1-2 рази її змінюють повністю. При проведенні підводного вертикального витягнення в санаторії Пирогова "Куяльник" використовується ропа - солона вода лиману Куяльник.

Показання до підводного витягнення хребта

    Рефлекторні і корінцеві синдроми шийного остеохондрозу.
    Рефлекторні і корінцеві синдроми поперекового остеохондрозу.
    Попереково-крижовий корінцеві синдроми неспонділогенной етіології з м'язово-тонічними, вегетативно-судинними і нейродистрофічними проявами.

Протипоказання до підводного витягнення хребта

 • Церебральні синдроми остеохондрозу, обумовлені вторинною судинною мозковою недостатністю (Вертебробазилярна симптоми).
 • Судинні корінцево-спинальні синдроми при ураженні поперекового відділів хребта.
 • Спинальні синдроми остеохондрозу.
 • Все спондилогенні неврологічні синдроми при прогресуючому перебігу захворювання, різко вираженому больовому синдромі.
 • Загальні протипоказання для бальнеологічного лікування (серцево-судинна патологія, інфекційно-грибкові захворювання шкіри).
 • Все неспонділогенние захворювання спинного мозку та його оболонок.
 • Судинні захворювання головного та спинного мозку.
 • Дегенеративно-дистрофічні захворювання.
 • Демієлінізуючі захворювання і пухлини центральної нервової системи.
 • Всі неврологічні синдроми, обумовлені нестабільністю хребців, спондилолистезом, аномаліями і ін. (Остеопороз, гормональна спонділопатія, зміщення хребців).
 • Наявність повного «блоку» сегментів хребта.
 • Погана переносимість тракції, що перешкоджає витягнення.

Методика підводного витягування поперекового відділу хребта

Хворий закріплюється фіксуючим корсетом до рухомого столу витягнення. На нього надівається пасок і пристосування для кріплення вантажів. Поворотну раму з рухомим столом і зафіксованим пацієнтом поступово опускають у вертикальне положення за допомогою підйомного пристрою. Протягом 5-7 хв хворий перебуває в басейні при температурі води 32-35 ° С для м'язової релаксації. Перші дві процедури проводять без вантажів. Перша тривалістю не більше 5-6 хв, витягування проводиться за рахунок тяжкості власного тіла. Потім, при гарній переносимості витягнення, з кожною наступною процедурою збільшують силу тяги на 1-2 кг і експозицію на 1 хв.

Інтенсивність навантаження доводять у жінок від 0 до 8-10 кг. У чоловіків до 15-18 кг при експозиції 10-12 хв. Потім (в середині курсу лікування) силу тяги і експозицію поступово знижують до вихідної величини (на курс лікування 10-12 процедур через день).

Величина вантажу при цьому визначається розвитком м'язової системи і самопочуттям пацієнта як під час процедури, так і в наступне за закінченням процедури спостереження. Якщо протягом доби у хворого з'явиться відчуття втоми і слабкості м'язів наступна процедура витягнення проводиться зі зменшеним вантажем. Підвішування вантажу здійснюють таким чином, щоб напрямок тяги і маса вантажу сприяли відновленню статікодінаміческіх особливостей хребта:

 • при кіфозі доцільно фіксувати масу вантажу до бічних поверхонь паска, переважно з вентральним розташуванням;
 • порушення при Гіперлордозі - до бічних поверхонь паска, переважно з дорсальним розташуванням;
 • із захворюванням при сколіозі - на сторону, протилежну викривленню.

Тривалість процедури

Тривалість процедури поступово збільшують з 5-6 хв до 8-10 хв у жінок, і до 10-12 хв у чоловіків. Після тракції вантажі знімають, а пацієнт продовжує перебувати у воді до 10-15 хв, в залежності від застосовуваної сили тяги. Підйом пацієнта з басейну здійснюють плавно, протягом 1-ої хвилини кут підйому становить - 60 °, 2-ої хвилини - 45 °, 3-ої хвилини - 30 °, 4-ої хвилини - до горизонтального положення. Після процедури пацієнт повинен протягом 1 години полежати в горизонтальному положенні на жорсткій кушетці. Потім, попереково-крижовий відділ хребта фіксується м'яким корсетом або паском штангіста і пацієнт продовжує відпочинок у себе в кімнаті ще 1-1,5 години.

Принцип лікування в санаторії Пирогова "Куяльник" з використанням підводного витягування хребта


Оскільки підводне витяжіння в басейні, що включає вплив тракції і бальнеологічного фактора є розслаблюючою процедурою, перед ним проводиться інтенсивне фізіофункціонапьне навантаження з використанням стимуляції м'язів, ЛФК, механотерапії, спрямованим на підвищення тонусу і сили м'язів ураженого відділу хребта, що підлягає тракції. Проміжок часу між процедурами повинен бути мінімальним.

У разі, якщо підводне витягування хребта проводиться через день, то на наступний день можливе призначення іншого виду базисної терапії - мулові аплікації, лікувальні ванни та інші лікувальні процедури Санаторію Куяльник.

Медичний інформаційний портал: офіційний сайт санаторію Пирогова - Куяльник Інфо
 

Коментарі